Son dakika haberi… Fed, merakla beklenen faiz kararını açıkladı. ABD’den gelen son dakika haberlerine göre Fed, faizleri 25 baz puan arttırdı. Faizler bu kararla yüzde 1,75-2,00 aralığına yükseldi. Dolar, faiz öncesi 4.63 TL seviyesinden 4.66 TL’ye yükseldi ancak daha sonraki süreçte yeniden 4.65 altına indi. 2018 yılı sonuna dek Fed’in 2 kez daha faiz arttırması bekleniyor.


Fed faizleri 25 baz puan arttırdığını duyurdu. Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) iki günlük haziran toplantısı sona erdi. FOMC üyeleri, oy birliğiyle 25 baz puan faiz artışına gidildiğini açıkladı. Fed, bu kararıyla faizleri yüzde 1,75 – 2,00 aralığına çekmiş oldu.

Fed mayıs ayında faizi değiştirmemişti. Fed’in 2018 yılı sonuna kadar 2 kez daha faiz arttırması bekleniyor. 2019 yılında 3 faiz artışı, 2020 yılında ise 1 faiz artışı öngörülüyor.

Toplantı notlarında “iş gücü piyasası güçlenmeye devam ediyor, işsizlik azaldı, ekonomik faaliyet güçlü bir şekilde artıyor.” denildi. Yılın son çeyreğindeki işsizlik bekletisi yüzde 3.8’den 3.6’ya aşağı yönlü olarak revize edildi.

FED para politikasındaki duruşun genişlemeci kalmaya devam edeceğini belirterek ek faiz artışlarının yüzde 2 enflasyon hedefi ve büyümeyle bağlantılı olacağını açıkladı. Fed toplantısından enflasyon tahmininde yukarı yönlü bir revize de geldi. Harcamaların arttığına ancak yatırımların da güçlü arttığına dikkat çekildi.

ABD 10 yıllık tahvillerindeki faiz ise yüzde 2.94’ten 2.98’e çıktı. Fed’i̇n medyan poli̇ti̇ka fai̇zi̇ beklenti̇si̇ 2018 sonu i̇çi̇n yüzde 2.4, 2019 sonu i̇çi̇n yüzde 3.1 oldu

DOLAR KURUNUN FED KARARINA İLK TEPKİSİ

Fed’in faiz kararı sonrası dolar / TL 4.63’lü seviyelerden 4.66’ya yükseldi ancak çok agresif bir hareket gözlemlenmedi. Dolar / TL saat 21:47’de 4.6653 TL, euro ise 5.4917’den işlem görüyor.

Saat 22:10’da dolar, 4.6451 TL’ye gerilerken euro / TL de 5.4840’a düştü.

Dolar / TL  bugün öğlen saatleri içerisinde 4.70’li seviyeleri görmüş, euro ise 5.52’ye çıkmıştı.

Genel olarak TL cinsi varlıklara yönelik algının oldukça negatif olduğuna dikkat çeken analistler, bayram tatili öncesinde likiditenin oldukça azaldığını, risk almak istemeyen yatırımcının çıkışlarının yanı sıra lokal döviz talebinin görüldüğünü belirtiyor.

Piyasalarda seçim sonrası ekonomi politikalarına ilişkin belirsizlikler ve ekonominin aşırı ısındığı endişeleri TL’nin benzer para birimlerinden negatif ayrışmasına ve dolar karşısında değer kaybetmesine neden oluyor.

Fed Başkanı Powell, FOMC toplantısının ardından basın toplantısı düzenliyor. Powell’ın öne çıkan açıklamaları şöyle;

Ekonomi̇ i̇yi̇ bi̇r seyi̇rde. İşsi̇zli̇k ve enflasyon oldukça düşük sevi̇yelerde. Her toplantıda para poli̇ti̇kasını yeni̇den değerlendi̇ri̇yoruz. Ekonomi̇k koşullar destekleyi̇ci̇ olmayi sürdürüyor. Enflasyon yüzde 2 hedefi̇ne yaklaşti. Son enflasyon veri̇si̇ oldukça cesaretlendi̇ri̇ci̇. İşgücü pi̇yasasının güçlü kalmaya devam etmesi̇ni̇ bekli̇yoruz. Karar metni̇ normalleşmeyi̇ yansıtıyor. Sözel yönlendi̇rmeyi̇ kaldırmak i̇çi̇n uygun zaman şimdi. Fai̇zleri̇ çok yavaş veya çok yavaş artirmak zararlı olabi̇li̇r. Enflasyon yüzde 2 hedefi̇mi̇ze kademeli̇ olarak i̇lerli̇yor. bilanço daraltma beklendiği gibi ılımlı ilerliyor. Mali politikanın talebi anlamlı şekilde destekleyeceğini düşünüyoruz.

Kaynak:HaberTürk

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Bu alana reklam verebilirsiniz!